Brylant

Klara lubiła te ciemnogranatowe listopadowe popołudnia, kiedy za oknem świszczał wiatr, a światło płynące z ekranu spokojnie migało. Ogrzała palce na kubku herbaty. Robiła korektę książki Piotra o melodramatach.

Nie umknęły jej brakujące przecinki ani  zbyt duże spacje, choć z trudem się koncentrowała, bo czytając ten potoczysty, mądry tekst prawie słyszała miękki, ciepły głos Piotra, którym kiedyś mówił, że ją kocha. Dawno temu. Nie liczyła lat, które minęły od tamtego czasu. Sąsiadki, ciotki i koleżanki wystarczająco często wypominały jej, jak długo jest sama.

Przez pięć lat studiów Piotr prawie nie odrywał od niej rąk. Po wykładach siadała w bibliotece po jego lewej stronie, by Piotr mógł jedną ręką gładzić ją po plecach, a drugą – sporządzać notatki.

Szybko potrafił wychwycić treść najtrudniejszego tekstu i dopisywał na marginesie własne komentarze. Klara notowała dłużej. Czasami przepisywała całe akapity, bo bała się uronić zdania i zapisać je własnymi słowami. Dziś ta pokora wobec tekstów pomagała jej w korekcie.

Choć na studiach polonistycznych studiowało tyle pięknych dziewczyn, Piotr wybrał akurat ją. Na pierwszą randkę umówili się tuż po egzaminach wstępnych, a na drugim roku postanowili zamieszkać razem. Wynajęli ciasne mieszkanko przy ruchliwej ulicy.

Oboje pochodzili z małych miejscowości i od razu pokochali wieczorne spacery po starówce, podczas których można się było wtopić w gwarny tłum. Nie przeszkadzał im nawet dźwięk tramwaju, który budził ich co rano. Zamierzali w przyszłości kupić to mieszkanie. Jeden z dwóch pokoi miał być gabinetem Piotra, bo już wtedy było wiadomo, że zajmie się pracą naukową.

Kiedy rówieśniczki przeżywały zawody miłosne, ona już planowała życie i to takie, o którym marzyła – u boku przyszłego profesora w dużym mieście. Ale ostatecznie tylko Piotr został w mieście, a ona z dwiema walizkami wróciła do rodzinnej wsi.

Poczuła wtedy ostry ból, który w jednej chwili przeciął jej serce na dwie części. Wydawało jej się, jakby nagle przestało bić. Nie wiedziała, że to, o czym słuchała na zajęciach z romantyzmu może się zdarzyć naprawdę. Że serce da się złamać. Dlaczego tak nagle przestał ją kochać? Dlaczego tego nie zauważyła?

Przez kilka lat nie mogła nawet myśleć o tym, czy jest szczęśliwy z tamtą dziewczyną, którą poznał na studiach doktoranckich. Ale przecież musiał ją bardzo pokochać, skoro nawet zaopiekował się jej synkiem z poprzedniego związku.

Klara zajęła się redakcją książek. Pracowała w domu, dzięki czemu nie musiała patrzeć w roziskrzone oczy zakochanych koleżanek i mogła powoli znieczulać pęknięte serce.

Aż do momentu, gdy wydawnictwo podesłało jej do korekty książkę Piotra. Zadzwonił. I choć rozmawiali tylko o książce, poczuła, że czas się zatrzymał. Może to nie był przypadek, że korekta trafiło akurat do niej? Może jednak mu jej zabrakło? Może zatęsknił?

*

– Najwyższy czas na operację – lekarz westchnął, stawiając pieczątkę na skierowaniu do szpitala – Jest ryzyko, ale nie ma pan wyboru. Serce jest coraz słabsze.

Ojciec Klary w oczach lekarza zobaczył coś, czego najbardziej się bał. Litość.

Opierając się podmuchom wiatru, szedł wolno do domu. Zaryzykowałby, gdyby miał pewność, że Klara nie zostanie sama. Odkąd sześć lat temu wróciła z miasta, mieszkali tu tylko we dwójkę.

Czy istnieje coś takiego jak złamane serce? Tak naprawdę, w życiu, nie w filmie? Siostry, kuzynki, sąsiadki przeżywały zawody miłosne i groziły, że nigdy się już nie zakochają, ale zmieniały zdanie po kilku miesiącach. „Klin klinem” – doradzały.

Przez pierwsze kilka lat po rozstaniu też liczył na to, że Klara jeszcze kogoś pokocha i jej serce samo się zrośnie. Teraz chciał już tylko jednego. Żeby zapomniała. Najgorsze, że wciąż rozmawiała z Piotrem, poprawiała jego książkę.

Minął grupkę osób stłoczonych na przystanku. Czekali na autobus do miasta, który odjeżdżał stąd dwa razy dziennie. Spojrzał na rozkład. To za pięć minut. Wiele razy postanawiał, że tam pojedzie. To dlatego wciąż nosił w kieszeni spodni  obite pluszem pudełko, które Klara dała mu tamtego dnia, mokre od łez.

Na początku chciał wyrzucić je do rzeczki, której wartki strumień przepływał niedaleko ich domu. Potem zrozumiał, że to niczego nie zmieni. Ta miłość i tak nie odpłynie z jej życia.

Kiedy ostatni raz widział Piotra, ten obiecywał, że zaopiekuje się Klarą. Potem zniknął. Podobno się zakochał, ale to nie mogło być takie proste. Kiedy jesteś z kimś tak blisko, nie możesz tak po prostu odejść. Musiało być coś jeszcze. Coś, o czym Piotr nie powiedział.

Za zakrętem zaświeciły pomarańczowe światła. Autobus. Ojciec Klary wstrzymał oddech i poczuł lekkie ukłucie w piersiach. Być może to ostatnia szansa, by poznać tę tajemnicę.

Gdy przechodził przez pasy na dużym skrzyżowaniu, jak zwykle miał wrażenie, że w mieście wszyscy chodzą szybciej od niego. Popędzany przez niecierpliwy dzwonek tramwaju i nerwowy pisk semafora, zdyszany przedostał się na drugą stronę ulicy.

Wtopione w ciemność fasady kamienic wydawały się równie obce. Wzrokiem szukał tej, w której kiedyś mieszkanie wynajmowali Klara z Piotrem. Skoro Piotr wciąż tam mieszkał, wspomnienia nie mogły go boleć.

Wypożyczalnia kaset wideo, która kiedyś mieściła się na parterze tamtej kamienicy, zniknęła. Neony sklepów na parterach kamienic migały obojętnie, a przechodnie szturchali go i mijali pewnym krokiem, bo, w przeciwieństwie do niego, dobrze wiedzieli, dokąd się spieszą.

Chciał już zawrócić, gdy zauważył tuż nad głową owalny szyld w kształcie obrączki z ozdobnym napisem „Jubiler”. Przypomniał sobie, jak Klara odprowadzała go na przystanek i opowiadała, że to tutaj Piotr wybrał jej pierścionek zaręczynowy. Miesiąc później wróciła do domu z oczami opuchniętymi od płaczu.

Dopiero trzeci sygnał dzwonka uciszył wesołe okrzyki, które dochodziły zza drzwi. Brunetka z włosami niedbale zawiązanymi w kitkę oparła się swobodnie o framugę. W rozciągniętych dresach i puchatych kapciach wyglądała w tym miejscu tak naturalnie, że ojciec Klary prawie zapomniał, jak zwykle na progu tego mieszkania witała go zawsze elegancka córka.

– Przyszedłem do…Piotra – zająknął się, bo nigdy dotąd nie mówił do niego po imieniu.

– Był pan umówiony z mężem? – spytała, a w jej wesołych oczach zabłysła ciekawość.

Tak lekko wypowiedziała słowo „mąż”. Cały smutek Klary było w tym słowie.

– Poddaj się! – w korytarzu zabrzmiał bojowy okrzyk. Dwie postacie mignęły im przed oczami. Piotr uciekał przed chłopcem, który celował do niego z plastikowego pistoletu. Przyparty do ściany, podniósł ręce do góry i wtedy zauważył ojca Klary.

Znieruchomiał.

Wciąż wyglądał jak zagubiony w myślach student, za młodo na swój wiek.

– Proszę – szepnął i niepewnym gestem zaprosił go do środka.

Brunetka uniosła lekko brwi, ale gdy Piotr kiwnął głową na znak, że wszystko w porządku, między ich oczami przepłynęła ciepła iskierka.

– Pifff pafff!  – ze szpary w drzwiach sąsiedniego pokoju wysunęła się plastikowa lufa. Brunetka z tajemniczym uśmiechem, skradając się na palcach wśliznęła się do środka. To był ten sam pokój, który Klara zaplanowała na gabinet Piotra.

Teraz wejścia do niego broniły dwie małe, kolorowe ciężarówki. Przed laty wiele razy zastanawiał się, czy Piotr byłby dobrym ojcem, czy też będzie chował się w swoim gabinecie przed obowiązkami, które Klara chętnie przejmie, byle tylko mógł w spokoju pisać książki.

– Pracuję w kuchni – wyjaśnił Piotr.

Na dużym stole piętrzyły się wydruki pokreślone długopisem i poplamione dżemem, a porozrzucane karteczki zapisane ręcznym pismem trafiły nawet do miski z resztkami chipsów. Gdy Klara tu mieszkała, starannie segregowała notatki Piotra.

Nie zdejmując płaszcza, opadł na krzesło. Wiele kosztowała go ta wyprawa, ale nie chciał po sobie pokazać, jak z trudem łapie oddech. Przez te lata uzbierało się w nim tyle żalu i złości, że nawet nie wiedział, od czego zacząć.

– Przepraszam za bałagan. Piszę książkę o filmowych melodramatach. Klara ją redaguje, może panu opowiadała.

Ojciec Klary nie zamierzał rozmawiać o książkach. Choć nigdy nie lubił czytać, to kiedyś szanował książki, jednak później zaczął obwiniać o wszystkie smutki, które spadły na Klarę.

– Uważasz, że to w porządku? – spytał.

Piotr spojrzał na niego rozszerzonymi z przerażenia oczami.

Ojciec Klary wiedział, że był tchórzem. Wiedział to od początku.

– Spokojnie. Nie zmuszę cię do tego, żebyś do niej wracał. Czy mógłbym zrobić coś takiego mojej córce? Powiedz mi tylko, dlaczego ją wtedy zostawiłeś. Muszę wiedzieć, zanim…zanim zostanie zupełnie sama.

– Nie zostawiłem jej. Rozstaliśmy się. Dawno temu.

Nawet nie wiedział, kiedy to było, a pamiętał tak wiele dat, tytułów i nazwisk.

– Dla niej to nie jest dawno temu. I wcale się nie rozstaliście, to ty ją zostawiłeś. Przez te sześć lat byłem zbyt dumny, żeby powiedzieć ci to w twarz. Ale tak, zostawiłeś ją.

– Nie zrobiłem nic złego. Powiedziałem jej uczciwie, że kocham Wiolę.

– Uczciwie? Miesiąc po tym, jak się oświadczyłeś? – odnalazł w sobie resztki siły, by te ostatnie słowa wypowiedzieć mocno.

Piotr westchnął.

– Tak bardzo chciała, żebym jej się oświadczył. Widziała we mnie kogoś, kim naprawdę nie byłem. Za bardzo mnie idealizowała. I chyba…za bardzo…kochała.

Mówił przyciszonym głosem, co chwilę zerkając w kierunku korytarza. Ojciec Klary uświadomił sobie, że nigdy nie chciał, by został jego zięciem. Nie podobały mu się jego szczupłe ręce, którymi nerwowo gestykulował ani rozbiegane wzrok, który chował pod okularami.

–  A ty…kochałeś ją?

Tyle razy wyobrażał sobie, jak wypowie to pytanie: zdecydowanie i mocno. Ale wypadło niepewnie i słabo. Głos mu zadrżał.

Piotr przez chwilę milczał, wyrównując nerwowo kupkę notatek.

– Naprawdę chce pan wiedzieć?

Okrzyki w pokoju dziecięcym nagle przycichły. Ojcu Klary wydawało się, że cały dom, sąsiedzi na wszystkich piętrach, a nawet ściany chcą usłyszeć odpowiedź. Poczuł ukłucie w piersiach. Teraz zrozumiał, dlaczego Klara nigdy nie chciała poznać prawdy.

– Myślałem, że tak. Ale dopiero, kiedy poznałem Wiolę…Dopiero  wtedy…zrozumiałem, że …nie.

Ostatnie słowo wypowiedział prawie niedosłyszalnie. Siedzieli przez chwilę ze schylonymi głowami. Ojciec Klary poczuł, że zrobiło mu się gorąco w płaszczu. Wszystko, o co chciał oskarżyć Piotra, straciło sens.

– Ona ma złamane serce – powiedział tylko.

– Niemożliwe – odparł Piotr pewniejszym tonem. – Złamane serce to fikcja, motyw literacki. Na przykład w rosyjskich melodramatach bohaterowie, których spotkała nieszczęśliwa miłość, umierają nagle na zawał. Piszę o tym w książce.

– Nie znam się na tych waszych…teoriach. Ale wiem jedno. Wy w tych książkach wszystko rozdrabniacie, a ja chciałbym skleić jej serce.

Piotr westchnął. W jego oczach po raz drugi dziś zobaczył coś, czego najbardziej się bał. Litość.

– Mogę obiecać, że już nigdy do niej nie zadzwonię i nie pozwolę, by redagowała moje teksty. To był przypadek…

Mówił o jego córce, jakby była jedną z tych pogniecionych kartek porozrzucanych po stole.

– Poddaj się! – z korytarza dobiegł chłopięcy krzyk i kobiecy śmiech.

Gdy ojciec Klary w drodze na przystanek mijał sklep jubilerski, wymacał na dnie kieszeni obite pluszem pudełko. Postanowił wreszcie się go pozbyć. W środku para młodych ludzi oglądała pierścionki, które wyłożyła na ladę sprzedawczyni o wysuszonej twarzy i wyblakłych oczach.

– Nic tańszego nie mamy – powiedziała, krzyżując ręce na piersiach. Złote bransoletki na jej nadgarstkach cicho zabrzęczały.

Dziewczyna wsunęła na palec jeden z pierścionków tak powolutku, jakby nie dowierzała, że to dzieje się naprawdę.

Sprzedawczyni odwróciła w kierunku ojca Klary.

– Chciałbym go zwrócić – powiedział, kładąc na ladzie przemoknięte pudełko.

Spojrzała na niego nieufnie, a potem odchrząknęła i włożyła okulary, które zwisały z jej szyi na złotym sznurku. Wyjęła plakietkę z dna pudełka  i parsknęła.

– Po sześciu latach zwrot nie przysługuje.

– Córka nosiła go tylko przez miesiąc. Miałem go wyrzucić, ale pomyślałem, że tutaj bardziej się przyda.

Sprzedawczyni  niechętnie podniosła pierścionek pod światło. Ojciec Klary był pewien, że zaraz mu go zwróci. Ale ona, mrużąc oczy, obróciła pierścionek kilkakrotnie w dłoniach, wreszcie sięgnęła do szuflady pod ladą, wyjęła z niej lupę i przyłożyła do oczka połyskującego chłodnym blaskiem. Jej surowa twarz pojaśniała.

– Niemożliwe –szepnęła – Musiał pan pomylić pudełka. Nigdy nie mieliśmy w sklepie takiego pierścionka.

Ostrożnie położyła pierścionek na ladzie.

– Nie będę pana oszukiwać – dodała – Nasz cały sklep nie jest wart tego kamienia. To najdroższy brylant, jaki widziałam.

–Chłopak, który kupił go mojej córce, był wtedy studentem. Nie miał pieniędzy na drogą biżuterię.

Ojciec Klary obrócił plakietkę w ręce. Widniał na niej adres sklepu i wypisana długopisem cena. Bardzo niska cena. Czy to możliwe, że pierścionek zyskał na wartości w jego kieszeni?

– Mówił pan, że córka nosiła go tylko przez miesiąc? – spytała po chwili sprzedawczyni zmienionym, miękkim głosem – Złamane serce?

Kiwnął głową.

– Podobno, gdy serce pęka, powstaje brylant – powiedziała.

Wydawało się, że w przez jej smutną twarz przebiegł cień wspomnienia.

Ojciec Klary nawet nie zapytał, ile jest wart ten kamień. Nie zamierzał przeliczać tych sześciu lat swojej córki na pieniądze.

Spojrzał na chłopaka, który niecierpliwie przestępował z nogi na nogę, czekając aż jego dziewczyna napatrzy się na pierścionek. Mógł być w tym samym wieku co Piotr, kiedy oświadczył się Klarze.

-Wiem, że jest za drogi – westchnęła dziewczyna – Ważne, że mnie kochasz.

– Zdecydowaliście się państwo? – spytała sprzedawczyni, zerkając w kierunku zakochanej pary.

– Dziękujemy. Jeszcze się zastanowimy – powiedział chłopak. Dziewczyna wolnym gestem zdjęła pierścionek z palca i smutno się uśmiechnęła. Ojciec Klary już chciał wręczyć im pudełko, ale wtedy zauważył, że chłopak lekko się odsunął, gdy dziewczyna próbowała chwycić go za rękę.

Postanowił, że dziś wreszcie wrzuci pierścionek  do rzeki. Niech popłynie i zniknie na zawsze albo przyniesie komuś szczęście.

*

„W tym filmie tylko bohaterka kocha. Bohater przyjmuje jej uczucie do momentu, gdy po raz pierwszy naprawdę się zakochuje. Wtedy uświadamia sobie, że nigdy jej nie kochał.”

Klara poczuła ukłucie w sercu, jak zawsze w chwili, gdy myślała o Piotrze. Raz jeszcze przeczytała ostatnie zdanie z ekranu.
„Wtedy uświadamia sobie, że nigdy jej nie kochał.”
To dziwne. Ból ustał. W ciszy zabrzmiał dźwięk, którego dawno nie słyszała. Bicie serca.

Otworzyła okno. Do pokoju wpadł powiew chłodnego wiatru. Furtka zaskrzypiała. Ojciec wrócił dziś wyjątkowo późno. Już zaczęła się o niego martwić.

 

Przeczytaj także inne opowieści:

Życie obłoczka

Niebieski ptak

Na krawędzi klifu

Żółty parasol

A tu historie dla dzieci z serii przygód wrażliwego urwisa, Ksynka:

Ksynek i czysty bałagan

Ksynek ma urodzinki

Ksynek i prezenty

Ksynek i fotoksiążka

Ksynek i czekanie

Ksynek i klocki

Ksynek i emocje

Ksynek w sklepie

Ksynek i przepraszam

Ksynek i teatrzyk cieni

Ksynek i katarek

Ksynek nie chce się dzielić

Ksynek rysuje

Ksynek zmywa

Ksynek się chowa

Ksynek i Misio

Kręci się!

Dadaśku

Ksynek i podział obowiązków

Ksynek i książeczki

Ksynek niejadek

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Emilia Becker

autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *